W najbliższych latach coraz więcej osób będzie korzystać z noclegów w hotelach w polskich górach – prognozują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield. Z przygotowanego przez nich raportu wynika, że obecnie najlepiej rozwiniętą bazę hotelową mają Karkonosze, Beskid Śląski i Żywiecki oraz Tatry.


Zgodnie z danymi firmy Cushman & Wakefield, górska baza hotelowa obejmuje 269 hoteli. Oferują one 24 180 miejsc noclegowych – to nieco ponad 13 proc. wszystkich hotelowych miejsc noclegowych w kraju oraz 27 proc. miejsc noclegowych oferowanych przez całoroczne obiekty zakwaterowania zbiorowego w regionie polskich gór. Spośród wszystkich obiektów hotelowych prowadzących działalność w polskich górach najwięcej jest hoteli trzy- i dwugwiazdkowych.
Wciąż niewiele jest hoteli najwyżej skategoryzowanych, w związku z czym przewidujemy, że zapotrzebowanie na obiekty o najwyższym standardzie będzie rosło – twierdzi Michał Kuliński z działu Wycen i Doradztwa firmy Cushman & Wakefield, autor raportu. Najlepiej rozwinięty rynek hotelowy polskich gór występuje w Karkonoszach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach.
Znajduje się tam duża liczba hoteli osiągająca stosunkowo wysokie obłożenie. Szeroka gama oferowanych usług dodatkowych, takich jak SPA & Wellness, rekreacyjnych i konferencyjnych, a także obecność hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych, to największe zalety tych regionów. Coraz większe zainteresowanie ofertą rekreacyjno-sportową obserwowane jest we wszystkich regionach polskich gór. Najsłabiej rozwinięty jest z kolei rynek hotelowy w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim.
W zeszłym roku w hotelach zlokalizowanych na terenie polskich gór wynajęto około 1 269 000 pokoi, w tym 12 proc. obcokrajowcom. Oznacza to spadek zarówno liczby turystów krajowych, jak i zagranicznych w stosunku do 2008 roku. Stopień wykorzystania pokoi w 2009 roku wyniósł około 35 proc., co było wynikiem o kilka procent gorszym niż w roku 2008. Najwyższe obłożenie pokoi hotelowych w zeszłym roku odnotowano w Tatrach (około 43 proc.), a najniższe w Bieszczadach (około 17 proc.). W kolejnych latach współczynnik obłożenia prawdopodobnie będzie rósł. Powinniśmy to już zauważyć podczas tegorocznego sezonu zimowego. W dużym stopniu przyczyni się do tego rosnący odsetek turystów krajowych, którzy coraz chętniej korzystają z usług hoteli w polskich górach. Baza hotelowa polskich gór jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Polsce pod względem oferty usług dodatkowych. Mimo to nadal jest mało konkurencyjna dla hoteli zlokalizowanych po czeskiej i słowackiej stronie – dodaje Michał Kuliński z Cushman & Wakefield. Cushman & Wakefield
2015-10-23 10:44 770

Inne artykuły

Hotele w polskich górach
Nowinki

Hotele w polskich górach

2015-10-23 10:47:11

Hotele w Polskich górach- W najbliższych latach coraz więcej osób będzie korzystać z noclegów w hotelach w polskich górach – prognozują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield. Z przygotowanego przez nich raportu wynika, że obecnie najlepiej rozwiniętą bazę hotelową mają Karkonosze, Beskid Śląski i Żywiecki oraz Tatry.

Pałac Wojanów
Warto zobaczyć

Pałac Wojanów

2015-10-20 22:16:30

Wojanów powstał najpóźniej w drugiej połowie XIII w. W 1281 r. był majątkiem rodu Zedlitz von Schildow, który przybył na Dolny Śląsk i pełnili funkcje administracyjne na dworach książąt świdnicko-jaworskich oraz legnicko-brzeskich. W 1448 r. nastąpiła zmiana właściciela, stał się nim Dietrich von Runie, a następnie w 1486 r. posiadłość przejął hrabia von Schaffgotsch z Chojnika. Następnie w latach 1548-53 posiadał go Johann von Schaffgotsch z innej linii rodu. Po tym czasie majątek wrócił w ręce rodu von Zedlitzów z linii posiadającej Płoninę.

Galeria Minerałów
Warto zobaczyć

Galeria Minerałów

2015-10-20 21:47:54

Galeria Minerałów - Karpacz Galeria prezentuje okazy minerałów z różnych stron świata, także z nieczynnych od wielu lat kopalni i wyrobisk polskich.