Przygotowanie do sezonu zimowego

Choć aura jeszcze na to nie wskazuje, zima ku uciesze narciarzy w końcu nadjedzie. Czas zatem pomyśleć o przygotowaniach do wyjazdu na stok.


A zatem czas pomyśleć o naszej kondycji, trzeba ją odpowiednio przygotować: Najczęstszymi kontuzjami w sportach zimowych są nadwyrężenia i naderwania mięśni, skręcenie stawu kolanowego oraz naderwanie więzadeł. Do tego długotrwała zadyszka. Można ich jednak uniknąć, jeżeli odpowiednio przygotujemy organizm. - Nie może być tak, że pan dyrektor ledwo wstaje od biurka, a już zjeżdża ze stoku. Ryzyko można zminimalizować przez odpowiednie ćwiczenia dwa tygodnie przed urlopem. Skuteczne jest choćby naśladowanie „na sucho” ruchów narciarza, skręty w lewo i prawo.


Trzeba Też odpowiednio przygotować sprzęt, jest to bardzo ważne. Należy o niego zadbać nie tylko na początku sezonu narciarskiego, ale także przed każdym następnym wyjazdem na narty, nawet jeśli od poprzedniego dzieli go jedynie kilka tygodni. Co robić? Naostrzyć krawędzie nart, uzupełnić ubytki w ślizgu, nasmarować ślizg oraz wyregulować wiązania. Uwaga, także nowo zakupione narty wymagają naszej uwagi. Od producenta najczęściej docierają do nas jedynie posmarowane smarem zabezpieczającym. Niektóre trzeba także naostrzyć.


Pamiętajmy też o wykupieniu ubezpieczenia

Nawet najlepiej przygotowany sprzęt i świetna kondycja nie chronią przed nieszczęśliwymi wypadkami. W dodatku na zatłoczonych stokach krzywdę lub szkodę łatwo wyrządzić także osobom trzecim.

W sezonie zimowym rejestrujemy setki zgłoszeń o pomoc od klientów, którzy mieli wypadek w trakcie szusowania po stokach Austrii, Włoch, Francji czy Szwajcarii. Wiele z tych zdarzeń związanych jest z bardzo poważnymi obrażeniami ciała, których obsługa począwszy od helikoptera, który zabierze poszkodowanego, po leczenie szpitalne i transport sanitarny do kraju, kosztuje dziesiątki tysięcy euro. Dlatego na taki wyjazd należy koniecznie wykupić polisę z limitem na koszty leczenia nie mniejszym niż 20 tys. euro, zwyżką dla uprawiających sporty podwyższonego ryzyka i OC

Sprawca wypadku na stoku musi się liczyć z tym, że poszkodowany będzie oczekiwał pokrycia kosztów jego leczenia, rehabilitacji i zadośćuczynienia za niezdolność do pracy.
2015-11-04 16:37 981

Inne artykuły

Korona Gór Polskich
Nowinki

Korona Gór Polskich

2015-10-20 22:26:48

Korona Ziemi to najwyższe szczyty wszystkich kontynentów – ich zdobycie to nie kaszka z mlekiem, ale kto powiedział, że trzeba porywać się z motyką na słońce? Zapominamy, że mamy Koronę Gór Polski, którą stanowią jedne z najpiękniejszych i najcudowniejszych szczytów w naszym kraju.

Pałac Wojanów
Warto zobaczyć

Pałac Wojanów

2015-10-20 22:16:30

Wojanów powstał najpóźniej w drugiej połowie XIII w. W 1281 r. był majątkiem rodu Zedlitz von Schildow, który przybył na Dolny Śląsk i pełnili funkcje administracyjne na dworach książąt świdnicko-jaworskich oraz legnicko-brzeskich. W 1448 r. nastąpiła zmiana właściciela, stał się nim Dietrich von Runie, a następnie w 1486 r. posiadłość przejął hrabia von Schaffgotsch z Chojnika. Następnie w latach 1548-53 posiadał go Johann von Schaffgotsch z innej linii rodu. Po tym czasie majątek wrócił w ręce rodu von Zedlitzów z linii posiadającej Płoninę.

Galeria Minerałów
Warto zobaczyć

Galeria Minerałów

2015-10-20 21:47:54

Galeria Minerałów - Karpacz Galeria prezentuje okazy minerałów z różnych stron świata, także z nieczynnych od wielu lat kopalni i wyrobisk polskich.