Szałasy w Dolinie Chochołowskiej

Tatry to najwyższe pasmo gór leżące w granicach naszego kraju. Mało jest w Polsce osób, które nigdy nie były w tym regionie, większość poprzestaje jednak na spacerach po Zakopanem bądź kolejkowej wyprawie na Gubałówkę lub Kasprowy Wierch. Nie trzeba mieć jednak świetnych warunków kondycyjnych ani dużo samozaparcia, by odbyć kilka wycieczek w piękne doliny Tatr.

Jedną z ciekawszych i zarazem najdłuższą doliną Tatr Polskich (10 km) jest Dolina Chochołowska, wysunięta najdalej ku zachodowi. Najwyższy szczyt w okolicy to Starorobociański (2176 m n.p.m.), a najniższe miejsce Siwa Polana (925 m n.p.m.) z płatnym parkingiem, dokąd można dojechać także busem z Zakopanego.

W dolnej części, na długości około 4 km, dolina tworzy głęboki wąwóz, w którym występują dwa przewężenia: Brama Chochołowska Niżnia i Wyżnia. Wyższa część doliny dzieli się na trzy większe odgałęzienia (Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą) oraz kilka mniejszych. Całość rozciąga się na przestrzeni 35,6 km2.

Pasterstwo w Tatrach
Nazwa doliny pochodzi od położonej kilkanaście kilometrów dalej wsi Chochołów. Cała dolina ze względu na ukształtowanie oraz sporą ilość polan i hal była jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach, toteż jej główną atrakcją turystyczną (poza widokami i walorami krajobrazowymi) jest pasterstwo góralskie z typowym budownictwem form zwyczajowych i gospodarczych. Najwięcej ciekawych obiektów znajduje się na Polanie Chochołowskiej, usytuowanej w górnej partii doliny (około dwóch godzin marszu od parkingu). W 1875 roku stało tutaj 17 budowli tego typu, w dwudziestoleciu międzywojennym było ich już 60. W latach pięćdziesiątych XX wieku wypasano na niej 600 owiec i 140 krów.

Obecnie jest to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie nadal prowadzi się na większa skalę pasterstwo, co zapobiega zarastaniu łąk. Jest to możliwe dzięki temu, że teren, pomimo ustawowego włączenia do TPN (Tatrzański Park Narodowy), należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie (TPN jedynie nadzoruje działalność wspólnoty).

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej Pierwsze schronisko powstało na Polanie Chochołowskiej w 1935 roku, wybudowane przez Warszawski Klub Narciarzy. Niestety zostało ono spalone przez Niemców w roku 1945 podczas walk z partyzantami. Budowę obecnego schroniska ukończono w 1953 roku i od tamtej pory służy ono turystom za bazę noclegową i miejsce odpoczynku (kubatura budynku to 9543 m3). Na schronisku widnieje tablica upamiętniająca rozstrzelanych w walkach zakładników i jeńców oraz przypominająca brawurowe akcje partyzantów.

Z ciekawostek warto wspomnieć, iż Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem wędrówek Karola Wojtyły. Na Polanie Chochołowskiej stoi kaplica, w której latem odbywają się msze. Wybudowana została ona na potrzeby serialu "Janosik". W urokliwej scenerii doliny kręcono także sceny do "Potopu" i innych filmów. Najbardziej spektakularnie wygląda Polana Chochołowska wczesną wiosną, kiedy usiana jest milionami krokusów, które tworzą fioletowy kobierzec. Ruch turystyczny jest mniejszy także późną jesienią. Z uwagi na niepowtarzalny charakter całej Doliny Chochołowskiej gorąco polecam to miejsce!
2015-10-24 20:43 1452

Inne artykuły

Przygotowanie do sezonu zimowego
Nowinki

Przygotowanie do sezonu zimowego

2015-11-04 16:46:37

Przygotowanie organizmu do sezonu narciarskiego-kondycja fizyczna, Odpowiednie przygotowanie sprzętu, oraz ubezpieczenie.

Pałac Wojanów
Warto zobaczyć

Pałac Wojanów

2015-10-20 22:16:30

Wojanów powstał najpóźniej w drugiej połowie XIII w. W 1281 r. był majątkiem rodu Zedlitz von Schildow, który przybył na Dolny Śląsk i pełnili funkcje administracyjne na dworach książąt świdnicko-jaworskich oraz legnicko-brzeskich. W 1448 r. nastąpiła zmiana właściciela, stał się nim Dietrich von Runie, a następnie w 1486 r. posiadłość przejął hrabia von Schaffgotsch z Chojnika. Następnie w latach 1548-53 posiadał go Johann von Schaffgotsch z innej linii rodu. Po tym czasie majątek wrócił w ręce rodu von Zedlitzów z linii posiadającej Płoninę.

Małopolskie. Najwyższe polskie góry czeka wielki remont! Dzięki pozyskanym środkom unijnym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odnowią podniszczone górskie szlaki.
Nowinki

Małopolskie. Najwyższe polskie góry czeka wielki remont! Dzięki pozyskanym środkom unijnym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odnowią podniszczone górskie szlaki.

2015-10-20 22:09:06

Małopolskie. Najwyższe polskie góry czeka wielki remont! Dzięki pozyskanym środkom unijnym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odnowią podniszczone górskie szlaki.